Bożydar Abadżijew

Sportowiec, trener, społecznik.

Urodził się 13 maja 1974 r. w Sofii jako drugi syn państwa Abadżijewów (matka – legniczanka, mgr ekonomii, ojciec – warneńczyk, mgr inż. Górnictwa rud nieżelaznych).

W 1980 r., tuż przed stanem wojennym, zamieszkał wraz z mamą i bratem w Legnicy, gdzie ukończył Szkołę Podstawową nr 4 oraz Liceum Ogólnokształcące nr 1. W szkole podstawowej zaczęła się jego przygoda z piłką siatkową, która dzięki trenerom Ikara Legnica – Bogdanowi Pieluchowi oraz Wojciechowi Grzeszczukowi – stała się jego pasją.

W 1998 r. już jako absolwent wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego tworzy sekcję piłki siatkowej na siedząco przy Wojewódzkim Zrzeszeniu Sportowym Niepełnosprawnych „Start” we Wrocławiu (od 2014 r. pełni funkcję wiceprezesa). Prowadzona przez niego sekcja w latach 2002–2016 nieprzerwanie zdobywa medale Mistrzostw Polski.

W 2006 r. Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych „Start” w Warszawie powierza mu funkcję pierwszego trenera reprezentacji Polski w piłce siatkowej na siedząco. Wprowadza do kadry narodowej nowe standardy, których efektem są coraz lepsze wyniki na arenie międzynarodowej. Reprezentacja Polski mężczyzn w turniejach mistrzostw Europy 2011, 2013 i 2015 zajmuje wysokie VI miejsca w końcowych klasyfikacjach. Wychowanek trenera Robert Wydera. Był najlepszym obrońcą Mistrzostw Europy 2015.

W 2010 r. tworzy w Legnicy sekcję terenową wrocławskiego „Startu”, która w 2012 r. przekształca się w samodzielne Stowarzyszenie Piłki Siatkowej na Siedząco. Działalność w legnickim stowarzyszeniu daje mu możliwość kontynuowania swojej misji – integracji środowisk osób niepełnosprawnych i pełnosprawnych, przy wykorzystaniu najbardziej integracyjnej dyscypliny sportu – piłki siatkowej na siedząco.

W 2013 r. napisał Vademecum piłki siatkowej na siedząco, które zawiera najważniejsze informacje na temat tej dyscypliny i jest narzędziem dla nauczycieli wychowania fizycznego pracujących w szkołach integracyjnych. Pomimo że nie urodził się w Legnicy, uznaje ją za swoje rodzinne miasto.