Małgorzata Bulanda

Scenografka.

Urodziła się w 1960 r. w Tarnowie. Tam też rozpoczęła działalność teatralną i parateatralną, pierwsze prace wykonała dla Ośrodka Teatru „Warsztatowa”. Na zawodowej scenie zadebiutowała, tworząc scenografię do Miasta wg. J. Bielatowicza w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Tworzyła w teatrach w Jeleniej Górze, Opolu i Wrocławiu. W 1994 r. przeniosła się do Legnicy, gdzie pracuje do dziś. Wraz z Jackiem Głombem stworzyli charakterystyczny styl Teatru im. Heleny Modrzejewskiej.

Jest twórcą nowego nurtu w polskiej scenografii zwanego hiperrealizmem magicznym. Inspirują ją przestrzenie industrialne, które dzięki jej aranżacjom nabierają nowego znaczenia. W spektaklach realizowanych poza budynkiem teatru adaptuje na potrzeby spektaklu podwórka, labirynty korytarzy.

Wiele projektów scenograficznych zrealizowała w halach fabrycznych, koszarach i pawilonach. Tak powstały spektakle: Hamlet (Legnica, 2001), Portowa opowieść (Legnica, 2004) czy Made in Poland (Legnica, 2005). Od sukcesu Made in Poland współpracuje z Przemysławem Wojcieszkiem. Zaprojektowała scenografie do jego autorskich spektakli: Osobisty Jezus (Legnica, 2006), Ja jestem zmartwychwstaniem (Teatr Dramatyczny im. J. Szaniawskiego, Wałbrzych, 2007), Zaśnij teraz w ogniu (Teatr Polski, Wrocław, 2007), Miłość ci wszystko wybaczy (Teatr Polonia, Warszawa, 2008). Inne realizacje scenograficzno-kostiumologiczne to m.in. Jak wam się podoba, Zły, Otello, Łemko, Wschody i zachody miasta. Była też scenografem filmu Operacja Dunaj (2009). Za scenografię do Osobistego Jezusa i Zabijania Gomułki otrzymała nagrodę w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej sztuki Współczesnej (2007).

Dwukrotnie prezentowała swoje prace na Międzynarodowej Wystawie Scenograficznej Prague Quadriennale, w 2003 r. był to dramatyzowany pokaz kostiumów Sen Szekspira, a w 2007 prace scenograficzne do spektakli telewizyjnych w Pawilonie Narodowym.

Legnica – jak wyznaje – jest miastem pięknym, o fascynującej historii. Jest inspiracją, dzięki której może realizować swoje teatralne marzenia.