Alicja Dragan

Skrzypaczka, nauczycielka, pomysłodawczyni i dyrektor konkursu „Młody Paganini”, od 15 lat dyrektor tego konkursu, wieloletni koncertmistrz Legnickiej Orkiestry Symfonicznej, animatorka życia kulturalnego Legnicy, założycielka i liderka „Rank Quartet”.

Urodziła się 21 czerwca 1972 r. w Legnicy. Po ukończeniu Liceum Muzycznego w Legnicy studiowała na Akademii Muzycznej w Poznaniu, filia w Szczecinie. Studia ukończyła z wyróżnieniem w 1997 r. Po studiach powróciła do Legnicy. Jest nauczycielką skrzypiec w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy. Jej wychowankowie osiągają sukcesy w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Jest jurorem w konkursach międzynarodowych i przesłuchaniach Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Organizowała Letnie Warsztaty Orkiestrowe oraz Kursy Mistrzowskie „Uczniowie Mistrzów” w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej. Jest także prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy „SEMPRE ARTE”.

W 2010 r. prezydent miasta nagrodził ją odznaczeniem „Zasłużony dla Legnicy”. W 2013 r. otrzymała Medal Komisji Edukacji Narodowej, a w 2016 r. honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” od ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

„Legnica – jak mówi – to całe moje życie. Tu się urodziłam, tu wróciłam po studiach, założyłam rodzinę, pracuję, tworzę, uczę, pomagam. Jestem szczęśliwą mamą dwóch wybitnie uzdolnionych skrzypaczek i dumną żoną wspaniałego skrzypka – pedagoga Konrada, który jest cenionym specjalistą w dziedzinie pedagogiki i ogólnopolskim konsultantem Centrum Edukacji w Warszawie, jurorem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych”.