Leszek Gławęda

Aspirant sztabowy Państwowej Straży Pożarnej, działacz społeczny.

Urodził się 13 stycznia 1961 r. w Legnicy. Jest absolwentem I LO w Legnicy (1979). W 1986 r. ukończył Szkołę Chorążych Pożarnictwa w Poznaniu. Od 1992 r. pełnił funkcję zastępcy dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Legnicy. Był oficerem dyżurnym powiatu w Miejskim Stanowisku Kierowania PSP i przez wiele lat rzecznikiem prasowym Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy. W latach 1985–1989 pełnił funkcję instruktora, a następnie kierownika Ośrodka Rekreacji Ruchowej w Legnickim TKKF „Sokół”.

Wieloletni działacz Ligi Ochrony Przyrody i wielki miłośnik zwierząt wszelakiej maści. Jak powiedział w wywiadzie dla Radia „L”: „Uważam że świat, który nas otacza, nie jest tylko dla ludzi i to ludzie wyparli zwierzęta ze swoich naturalnych środowisk. Zanim Bóg wpadł na być może nie najlepszy pomysł stworzenia człowieka, setki milionów lat przed nami ziemią rządziły zwierzaki… więc więcej pokory, bo jesteśmy tu najkrócej, a zniszczyliśmy najwięcej”.

Posiada 18 odznaczeń państwowych i resortowych. Najważniejsze z nich to Brązowy i Srebrny Krzyż Zasługi. Oprócz tego ma odznaczenia Czerwonego Krzyża, gdyż przez ponad 20 lat był aktywnym wolontariuszem tej organizacji.

Można powiedzieć, że Legnica to dla niego wszystko: „W Legnicy się urodziłem i prawdopodobnie w niej umrę. Dla mnie to cudowne miasto, pełne burzliwej i patriotycznej historii. Miasto otwarte i tolerancyjne, kultywujące wielokulturowość, co nas wyróżnia na tle innych miast nie tylko w naszym kraju. Gdybym miał się jeszcze raz urodzić, to nie w Nowym Jorku, Tokio, Moskwie, Berlinie… tylko w mojej kochanej Legnicy”.