Jan Hila

Handlowiec. Przedstawia się jako „wilk morski”, pływał bowiem po całym świecie jako załogant marynarki handlowej.

Urodził się 3 czerwca 1948 r. w Słupsku. W 1952 r. jego rodzice przenieśli się do Legnicy. Absolwent Liceum Ogólnokształcącym nr 2 (1967). Po maturze rozpoczął naukę w Państwowym Studium Hotelarsko-Gastronomicznym we Wrocławiu. Grał w legnickich zespołach bigbitowych. Jako muzyk i członek grupy recytatorsko-poetyckiej udzielał się w legnickim klubie „Parnasik”. Przyjęty na Wydział Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, w 1968 r. stał się ofiarą czystek na uczelniach po Marcu ’68. Relegowany ze studiów, został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej.

W 1972 r. rozpoczął pracę w Państwowych Zakładach Gastronomicznych w Legnicy. Następnie został dyrektorem domu wczasowego w Karpaczu. W 1975 r. rozpoczął pracę na morzu, w Polskiej Żegludze Morskiej w Szczecinie. Po siedmiu latach pracy zwolniony w 1981 r. za przemyt sprzętu poligraficznego i farb drukarskich dla „Solidarności”.

Po powrocie do Legnicy podjął samodzielną działalność gospodarczą. Początkowo prowadził sklep odzieżowy. Wrócił też do działalności w klubie „Parnasik”, współtworzył Klub Biegów Długodystansowych przy TKKF „Sokół”, zajmował się popularyzacją biegów długodystansowych.

W 1993 r. założył hurtownię napojów alkoholowych. Jeszcze w latach 80. zainteresował się winiarstwem i w rezultacie stosunkowo szybko skoncentrował się na handlu wysokiej jakości winami. Przez osiem lat był prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Jako prezes tego stowarzyszenia „wziął pod skrzydła” Legnicki Klub Jazzowy „Blue Monk”. Zapytany o dalszą działalność społeczno-kulturalną, mówi z niegasnącym zapałem: „Mam jeszcze wiele do zrobienia”.