Anna Jaworska

Wieloletnia pracowniczka Polskiego Czerwonego Krzyża w Legnicy.

Urodziła się 26 lipca 1937 r. w Kałuszu (woj. stanisławowskie). Po opuszczeniu Kresów w latach 1946–1964 mieszkała z rodzicami w Jeleniej Górze. Tam ukończyła liceum ogólnokształcące. Pracowała jako sekretarka w wieczorowym liceum dla pracujących. Po urodzeniu drugiego syna przeprowadziła się wraz z mężem, wojskowym, do Legnicy. Tu, jako rodzina wojskowa, mieli służbowe mieszkanie. W tym czasie nie była zachwycona Legnicą: „Legnica była starym, rozwalającym się miastem. Domy rozwalone, brudne. Jakoś się człowiek przyzwyczaił”.

W 1971 r. zaczęła pracować w PCK jako instruktor. Następnie awansowała na stanowisko kierowniczki biura Zarządu Rejonowego PCK w Legnicy, gdzie pracowała do 2010 r. W tym roku nastąpiła likwidacja PCK w Legnicy (brak środków finansowych). Wówczas przeszła na emeryturę.

Wybrane nagrody i odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi (1986), Odznaka „Za Zasługi dla Województwa Legnickiego”, Brązowa Odznaka „Za Zasługi dla Obrony Cywilnej” (1984), medal „60 Lat Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa”.

O naszym mieście mówi: „Legnica zajmuje w moim życiu czołowe miejsce, jest miastem mojej młodości. Tutaj wychowałam i wykształciłam swoje dzieci. Tutaj też przepracowałam prawie 40 lat i tutaj nadal mieszkam. W Legnicy mieszkają też moje dzieci, wnuki i moje prawnuczki. Kocham swoje miasto, bo jest piękne, ciągle pięknieje, a ludzie są coraz życzliwsi”.