Katarzyna Kaźmierczak

Aktorka, psychoterapeutka, animatorka kultury.

Urodziła się 28 maja 1965 r. w Łodzi. Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, Wydziału Lalkarskiego w Białymstoku, Socjoterapii, Stażu Pomocy Psychologicznej i Psychoterapii Instytutu Terapii Gestalt, Szkoły Psychoterapii Integratywnej w Instytucie Treningu i Edukacji Psychologicznej w Krakowie oraz rekomendowanym trenerem I i II stopnia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Współzałożycielka i wieloletni prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych w Legnicy.

Od 1995 r. pracowała w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Obecnie pracuje w Domu Pomocy Społecznej w Legnickim Polu, współpracuje z legnickim Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej. Współtworzyła oraz była redaktorką merytoryczną „Poradnika Metodycznego dla Prowadzących Trening Kompetencji Społecznych O tym jak odkrywać siebie i innych i się przy tym nie pogubić”. Prowadzi grupę rozwoju osobistego poprzez teatr dla osób po kryzysach i chorych psychicznie „Pogotowie Teatralne” w Legnicy oraz grupę terapii poprzez teatr „Inni, obcy, tacy sami” w Polkowicach. Współorganizuje artystyczną kampanię społeczną Dzień Solidarności z Osobami Chorującymi na Schizofrenię „Schizofrenia – otwórzcie drzwi”. Śpiewa w zespole „Podwójne Dno” – wkrótce ukaże się ich pierwsza autorska płyta.

Ważniejsze wyróżnienia: główna nagroda aktorska w plebiscycie „Żelazna Kurtyna” (1996), Odznaka „Zasłużony dla Legnicy” (2008), Srebrny Krzyż Zasługi (2009), Nagroda Ludwika (2015).

Pracowała w teatrach w Częstochowie, Opolu i Łodzi. Bardzo często się przeprowadzała. „Szukałam swojego miejsca… i znalazłam. Dlaczego Legnica? Nie wiem. To chyba jak z miłością – nie wiadomo, dlaczego zakochujemy się akurat w TEJ osobie. Ja się zakochałam w tym mieście. Czasami bywa to miłość trudna, ale jednak czuję się legniczanką i ten malutki kawałek świata, ten punkt na mapie Polski jest dla mnie ważny”.