Ryszard Kępa

Przewodniczący Rady Miejskiej w Legnicy, lekarz, społecznik, filantrop.

Urodził się 30 listopada 1955 r. w Legnicy. Absolwent I LO im. Tadeusza Kościuszki. Studia medyczne ukończył w 1982 r. Jest też absolwentem podyplomowych studiów z zakresu zarządzania.

Jeszcze w czasie studiów zaangażował się w działalność Akademickiego Związku Sportowego. W Legnicy jako młody lekarz zaczął organizować mecze piłki nożnej lekarze kontra prawnicy. Był lekarzem zakładowym w „Hance”. Wkrótce ówczesny dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Tadeusz Kruzel zaproponował mu stanowisko swego zastępcy. Od 1990 r. przez wiele kadencji jest radnym miejskim, pełniąc funkcję m.in. przewodniczącego, aktualnie jest wiceprzewodniczącym. W okresie transformacji ustrojowej włączył się w projekt przywracania Izb Lekarskich na terenie Dolnego Śląska. Jest wiceprezesem Dolnośląskiej Rady Lekarskiej, członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej, członkiem Komisji Etyki Lekarskiej. Wchodził też w skład Naczelnego Sądu Lekarskiego. Posiada specjalizacje z chorób wewnętrznych i zakaźnych. Przez wiele lat pełnił funkcję ordynatora Oddziału Chorób Zakaźnych w Legnicy. Przez 13 lat był dyrektorem ZOZ-u i szpitali legnickich (Zakaźnego i Wojewódzkiego).

Współtworzył Stowarzyszenie „Tarninów”, Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej i legnicki Lion’s Club. Wraz z Piotrem Potyczem powołał Klub Olimpijczyka w Legnicy. Jest honorowym prezesem Klubu Sportowego „Konfeks” w Legnicy. Prowadzi działalność filantropijną, najbardziej związany jest ze Stowarzyszeniem Przyjaciół i Rodziców Osób z Upośledzeniem Intelektualnym „Jutrzenka” w Legnicy.

Odznaczenia: Złoty i Srebrny Krzyż Zasługi, Złoty Medal za Długoletnią Służbę, Złoty Medal „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, Odznaka Honorowa „Za Zasługi Dla Ochrony Zdrowia”.

Legnica jest jego miastem rodzinnym i jego małą ojczyzną, dla której dobra poświęca swoją codzienną działalność.