Szczepan Knap

Sportowiec, radiowiec, specjalista ds. informacji w Hucie Miedzi „Legnica”.

Urodził się 26 grudnia 1957 r. Miał zostać technikiem mechanikiem obróbki skrawaniem, zwyciężyły jednak inne zainteresowania. Jako piłkarz grał w Konfeksie Legnica, jako siatkarz realizował się w Sparcie Ziębice – okres zasadniczej służby wojskowej w jednostkach WOPK. Służbę zakończył wiosną 1981 r. w stopniu kaprala, awans z szeregowca otrzymując w ciągu ostatniego wojskowego miesiąca. W okresie wojska także reprezentant województwa wałbrzyskiego w spartakiadzie sportów obronnych oraz wojskowego rejonu wrocławskiego na półfinałach wojskowych mistrzostw na tzw. małpim gaju.

Od początku powstania Radia Legnica stał się prowadzącym program niedzielny, do tego dochodziły m.in. relacje z imprez sportowych i prowadzenie imprez, np. potężnych festynów KGHM na lotnisku w Lubinie. I tak było przez 11 lat. To było jego równoległe – z pracą w hucie – życie radiowe. Nawet dalekie urlopowe wyjazdy, były planowane tak, by dojechać na niedzielę na program.

Obecnie specjalista ds. informacji w Hucie Miedzi „Legnica”. Chociaż nazwa stanowiska w ciągu 33 lat pracy w hucie zmieniała się wielokrotnie, zawsze wiązało się ono z przekazem informacji (radio zakładowe, prasa KGHM, foto). Wcześniej pracował jako ślusarz w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego „Milana” w Legnicy, już wtedy mocno zainteresowany pracą tamtejszego radiowęzła zakładowego.

Po rozstaniu z Radiem Legnica został korespondentem i sprawozdawcą sportowym Muzycznego Radia Jelenia Góra i jest nim do chwili obecnej. W jego domu zawsze były zwierzęta – pies, papugi, ryby.

Najważniejsze wyróżnienie: Brązowy Krzyża Zasługi.

O Legnicy zawsze mówił: „To moje miasto, lubię z niego wyjeżdżać, kocham do niego wracać”.