Monika Elżbieta Kuligowska

Instruktorka tańca, działaczka społeczna.

Absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy. Instruktor Zespołu Tanecznego „Złote Dzieci” w Spółdzielczym Domu Kultury „Kopernik” przy Legnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Do 2016 r. instruktor tańca w Niepublicznych Przedszkolach „Stokrotka” i „Źródełko”. Od 2008 r. aktywna działaczka Stowarzyszenia Przyjaciół Zespołu Tanecznego „Złote Dzieci”. Całe jej życie związane jest z tańcem. Zaczynała jako 14-latka, ćwicząc z innymi dziećmi pod blokami na ul. Biegunowej. Jej przygoda z zespołem trwa już 27 lat.

Ważniejsze nagrody: statuetka „Nade Wszystko Dziecko”, przyznana przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci (2003); „Gwóźdź Ulicy Najświętszej Marii Panny” (2009); tytuł „Zasłużony dla Legnicy” (2014); odznaka „Zasłużony Działacz Ruchu Spółdzielczego” (2015), przyznana przez Krajową Radę Spółdzielczą. Osiągnięcia z zespołem Złote Dzieci: 8 Złotych Jodeł oraz Grand Prix na Festiwalu w Kielcach; 3 Złote Aplauzy zdobyte na Międzynarodowym Festiwalu w Koninie; 1 miejsce na Festiwalu Magia Italiana we Włoszech; wiele nagród prezydenta Legnicy oraz prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego; występy w programach rozrywkowych „Muzyczna Skakanka”, „Got to Dance”, „Mam Talent”, „Petersburski Music Show”; kilkukrotne mistrzostwo Polski w tańcu dyskotekowym – 5 miejsce na świecie; Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu „Viva la France” w Paryżu w (2015).

Bycie legniczanką to jej zdaniem bycie lokalnym patriotą. „Jestem mieszkanką Legnicy od urodzenia, podobnie jak moi rodzice, i nie wyobrażam sobie życia w innym miejscu. Uważam, że Legnica jest wyjątkowa, nie tylko pod względem architektury, dynamicznego rozwoju miasta, ale także ze względu na wspaniałe imprezy, atmosferę i ludzi, którzy tutaj mieszkają. Jako instruktor staram się rozsławiać nasze miasto w kraju i za granicą. Uczyć swoich podopiecznych, że powinni być dumni z tego, że reprezentują swoje miasto na festiwalach czy konkursach”.