Franciszek Łoś

Ekonomista, wieloletni pracownik firm transportowych, prezes zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Legnicy.

Z Legnicą związany od 1953 r. Tutaj uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 1 oraz do Technikum Samochodowego. Całe swoje życie zawodowe przepracował w legnickich zakładach pracy. W 1979 r. uzyskał tytuł magistra ekonomii na Wydziale Gospodarki Narodowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

Na pięćdziesiąt lat jego lat pracy zawodowej złożyły się zatrudnienia w PKS Legnica (9 lat), w Zakładzie Transportu KGHM (16 lat) i w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym (25 lat) – w 1995 r. WPK zostaje podzielone i przekształcone w MPK Spółkę z o.o., w której Franciszek Łoś pełnił funkcję prezesa zarządu.

Ważniejsze nagrody i odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony dla Legnicy, Zasłużony dla Komunikacji Miejskiej w Polsce, Budowniczy LGOM, liczne odznaczenia regionalne i branżowe.

Co dla niego znaczy bycie legniczaninem? „Legnica jest dla mnie cudownym miastem, ze swoją specyficzną atmosferą, zwłaszcza z lat 60. i 70. Z miastem tym związałem całe swoje życie, a najmilej wspominam moją dzielnicę Zakaczawie i ulicę Kamienną, przy której mieszkałem 13 lat. Jestem dumny z tego, że jestem legniczaninem od 64 lat. Tu mieszka cała moja rodzina i mam tu wspaniałych przyjaciół”.