Maria Jolanta Zajączkowska

Legniczanka, absolwentka I LO w Legnicy, członkini Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO LEGNICA, Centrum Mediacji TRIALOG, Miejskiej Rady Seniorów, Rady Pożytku Publicznego, Stowarzyszenia Teatr Niezbędnie Potrzebny, Legnickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Doktor nauk humanistycznych, pedagog, wieloletnia wykładowczyni na uczelniach wyższych, edukator i ekspertka oświatowa. Promotorka ponad 300 prac licencjackich i magisterskich, trenerka umiejętności społecznych. Autorka wielu publikacji, głównie z zakresu komunikowania się ludzi i rozwiązywania konfliktów. Pracę naukową łączy z praktyką mediacyjną.

Zawodowa mediatorka na liście Sądu Okręgowego w Legnicy, ma na koncie czternastoletnią praktykę mediacyjną i znaczący odsetek mediacji cywilnych zakończonych ugodami. Propagatorka mediacji, szczególnie szkolnych i rówieśniczych, twórczyni projektów i programów z tego zakresu.

Pełna życzliwości dla ludzi i człowieka, aktywna życiowo, społecznie i ruchowo. Jest przekonana, że warto wykorzystywać i propagować dobre rozwiązania w zakresie doskonalenia relacji międzyludzkich w oparciu o rozwój osobisty, skuteczne porozumiewanie się i podnoszenie kultury rozwiązywania sporów. Prowadzi związane z tą problematyką wykłady, warsztaty i treningi dla odbiorców w każdym wieku. Zainteresowana poezją, w wolnych chwilach pisze „wierszyki-intymniki”.