Jerzy Michalak

Samorządowiec, prawnik.

Urodził się 11 października 1974 r. we Wrocławiu. Ukończył IX Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu. Jest absolwentem Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Po odbyciu aplikacji we Wrocławskiej Izbie Adwokackiej otworzył własną kancelarię. Prowadził Biuro Poradnictwa Obywatelskiego, udzielając darmowych porad z zakresu prawa cywilnego, administracyjnego i karnego.

W wyborach samorządowych w 2010 r. startował do Rady Miejskiej Wrocławia z ramienia KWW Rafała Dutkiewicza. Uzyskał mandat, zdobywając 1488 głosów. Jako radny był przewodniczącym Komisji ds. Osiedli. Pracował również w komisjach Rozwoju Przestrzennego i Architektury oraz Praworządności i Bezpieczeństwa. Zainicjował projekt Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego.

W latach 2010–2014 radny miejski Wrocławia. Od lutego do listopada 2014 r. wicemarszałek województwa dolnośląskiego. Od grudnia 2014 r. radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego i członek zarządu województwa. Podległy mu departamenty Zdrowia i Promocji Województwa oraz Infrastruktury. W marcu 2016 r. opuścił w sejmiku klub PO, współtworząc klub radnych Bezpartyjni Samorządowcy, który w lipcu tego samego roku przekształcił się w Dolnośląski Ruch Samorządowy.

Jego pasją jest sport, który aktywnie uprawia, a zaraził go nim ojciec – dziewięciokrotny mistrz Polski w piłce ręcznej ze Śląskiem Wrocław. Ponadto pasjonuje się historią i klasycznymi filmami sensacyjnymi, ale zachwyca go i wzrusza nostalgiczne kino Jana Jakuba Kolskiego.

Legnica – jak sam mówi – to piękne i historyczne miasto. „Bardzo głęboko tkwi w moim sercu, choć legniczaninem jestem tylko symbolicznie. Mój Tato przez ponad 10 lat pracował w Legnicy i był moment w życiu naszej rodziny, że bardzo poważnie rozważaliśmy przeprowadzkę. Legnica w mojej wyobraźni wtedy małego chłopca to kraina zabawek i słodyczy, bo z stamtąd właśnie mój Tata przywoził cukierki i pomarańcze”.