Monika B. Janowska

Pisarka niepoważna i niepełnoetatowa

Urodziła się 1 listopada 1972 r. w Legnicy. Ukończyła Uniwersytet Zielonogórski w Zielonej Górze na kierunku filologii polskiej.

W 2011 r. debiutowała powieścią Gra o pałac, nominowaną do Legnickiej Książki Roku 2011. Kolejna książka – Zawracanie głowy – trafiła do rąk czytelników w 2013 r. Na swoim pisarskim koncie ma jeszcze trzy powieści: Połknąć żabę (2017), Czwarty pokój (2019) i Mało brakowało (2019).

O swojej pisarskiej przygodzie autorka mówi tak: „Zaczęłam w wieku dziesięciu lat i od tego czasu właściwie już zawsze pisałam. Najpierw były to bajki, później opowiadania, aż w końcu zrobiło mi się ciasno w tych formach i postanowiłam napisać książkę”.

Powieści Moniki B. Janowskiej tryskają dobrym humorem, obfitują w zwariowane przygody zwykłych-niezwykłych bohaterek i zaskakujące zbiegi okoliczności, ale przede wszystkim pozwalają się oderwać od szarej codzienności. Rodzinne miasto autorki – Legnica, stanowi tło jej powieści i nawet, gdy zdarza się inaczej, to bohaterki zawsze są z nią związane. Utrzymane w humorystycznym stylu książki Moniki B. Janowskiej cieszą się popularnością, zbierają dobre recenzje, dostarczają znakomitej rozrywki oraz skutecznie poprawiają humor. Każdy tutaj znajdzie coś dla siebie, bowiem nutka romansu miesza się z odrobiną historii, sensacji czy nawet kryminału.