Andrzej Niedzielenko
Historyk, wieloletni dyrektor Muzeum Miedzi.
Urodził się 12 września 1951 r. w Legnicy, w rodzinie przybyłej tu w 1945 r. z Drohobycza. Absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Legnicy (1969).
W 1974 r. ukończył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego (specjalizacja: starożytność). W latach 1974–1978 pracował w bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1978 r. powrócił do Legnicy i podjął pracę w Okręgowym Muzeum Miedzi jako kierownik Działu Historii Górnictwa i Hutnictwa Miedzi. Z początkiem 1981 r. zatrudniony na stanowisku zastępcy dyrektora muzeum, a od 1 stycznia 1985 r. dyrektora tej instytucji.
Zapytany o to, którą z wystaw zorganizowanych w muzeum w czasie jego dyrektorowania uważa za najistotniejszą, odpowiada, że zawsze najważniejsza jest ta kolejna wystawa. „Trudno jest wyróżnić jakąś jedną, gdy uczestniczyło się, oczywiście w różnym stopniu, w przygotowaniu ponad trzystu wystaw. Na pewno jednak najpoważniejsze wyzwania merytoryczne i organizacyjne niosły ze sobą dwie międzynarodowe wystawy. Pierwsza to »Śląsk – perła w Czeskiej Koronie«, która zapoczątkowała funkcjonowanie oddziału Muzeum w Akademii Rycerskiej w 2006 r. Druga to »Szlachta na Śląsku« z 2014 r. – ta z kolei była największym przedsięwzięciem wystawienniczym w dotychczasowej historii naszego muzeum”.
Odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi; Brązowy Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego; Nagroda Kulturalna Śląska.
Żonaty (1975), dwoje dzieci. Hobby? „Wkładam w pracę całego siebie, inaczej tego zawodu nie da się wykonywać. To w zasadzie całe moje życie”.