Grzegorz Niemyjski

Artysta rzeźbiarz, pracownik dydaktyczny Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu.

Urodził się 12 października 1970 r. w Legnicy. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (1992). W 1999 r. uzyskał dyplom z rzeźby na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, w pracowni profesor Alfredy Poznańskiej i adiunkta Christosa Mandziosa.

Pracował m.in. w Galerii Sztuki w Legnicy, jako nauczyciel sztuki w V LO, w pracowni ceramicznej jako terapeuta osób niepełnosprawnych w Fundacji na Rzecz Dzieci Zagłębia Miedziowego. Od 2006 r. zatrudniony na stanowisku asystenta w Katedrze Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu jako asystent u prof. Ryszarda Gluzy, w Pracowni Rzeźby dla studentów I roku, gdzie prowadzi zajęcia.

Obok indywidualnych wystaw i akcji plastycznych brał udział w licznych wystawach zbiorowych (Wrocław, Opole, Warszawa, Wuppertal, Bydgoszcz, Liberec, Goerlitz, Strzegom, Gdańsk, Kraków). W Legnicy m.in. akcje plastyczne w parku Miejskim: „Jabłka + Drzewo”, „Rytmy natury”, „Woda”; także „Miejsce spotkania”, „Misja” „Łapanie wiatru”; wystawy: „Edyta Stein – kamień ipapier” (Muzeum Miedzi), „Rzeźba” (Galeria Sztuki w Legnicy), „Lamentacje” (ekspozycja w miejscach o różnym charakterze społecznym).

Wyróżniony m.in: nagrodą rektorską, wspólnie z Magdaleną Grzybowską za pracę organizacyjną na rzecz uczelni (2009); Nagrodą Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. E. Geperta we Wrocławiu (2014); Nagrodą Prezydenta Miasta Legnicy podczas XXVII Wystawy Plastyki Zagłębia Miedziowego (2015).

O Legnicy mówi: „Legnica to moje miasto rodzinne. Jak w tej piosence z dzieciństwa… i jest piękniejsza niż każde inne. Jest piękniejsza, bo tutaj się urodziłem i mieszkałem przez całe dzieciństwo i młodość. Z tym miastem związane są moje wspomnienia: dom rodzinny, Szkoła Podstawowa nr 1, kościół św. Jacka, rzeka Kaczawa, piękny park, pierwsza wielka miłość – Dorota, która trwa do dzisiaj. Tutaj mieszkamy i wychowujemy dzieci. Legnica to moje gniazdo – mój azyl”.

⇒Relacja ze spotkania z Grzegorzem Niemyjskim