Jerzy Nowakowski

Przedsiębiorca, działacz społeczny.

Urodzony 1 stycznia 1957 r. w Bolesławcu. Uczęszczał do Pedagogicznego Studium Technicznego przy Zespole Szkół Budowlanych w Legnicy (1972–1978). Studiował zaocznie na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu (1981–1985).

Aktywny społecznie od szkoły średniej, gdy jako mieszkaniec internatu pełnił funkcje przewodniczącego Rady Młodzieżowej Internatu oraz młodzieżowego zastępcy komendanta szczepu ZHP. W latach 1973–1989 aktywny instruktor ZHP w stopniu harcmistrza (1978). Nauczyciel, komendant Szczepu ZHP przy Szkole Podstawowej nr 15 w Legnicy (1978–1984), nauczyciel, instruktor Drużyn Nieprzetartego Szlaku przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Legnicy (1984–1986).

Pasjonat fotografii. Porzucił szkolnictwo i zatrudnił się w zakładzie fotograficznym, w którym utrwalał swoje umiejętności i zdobył nowe kwalifikacje.

Od 1992 r. prowadzi własny zakład fotograficzny, a po uzupełnieniu wykształcenia w MCRO w Poznaniu w zakresie optyki okularowej (1997–1998) wspólnie z małżonką sieć salonów optyczno-fotograficznych. Nie zaprzestał działalności pedagogicznej i jako mistrz fotografii szkoli uczniów szkół zawodowych w zawodzie fotograf. Przez jakiś czas był też nauczycielem fotografii w Szkole Nauki i Biznesu ŻAK w Legnicy. W 2006 r. współorganizował Legnicki Klub Biznesu, w którym pełnił funkcję sekretarza zarządu, a od 2010 r. wiceprezesa Zarządu Legnickiego Klubu Biznesu. Współtwórca konkursu dla pracodawców i organizacji pozarządowych Lew Legnickiego Biznesu.

Za swą działalność społeczną wyróżniony tytułem Legniczanin Roku 2011 w ramach przyznawanych Oskarów Legnickich. Rada Miasta w 2015 r. przyznała mu odznakę „Zasłużony dla Legnicy”. Odznaczony Brązowym Krzyżem za Zasługi dla ZHP.

Całe jego dorosłe życie związane jest z Legnicą. „Kiedy przyjechałem tu w 1972 r., byłem w obcym mieście bez rodziny i znajomych. Pierwsza poważna szkoła, pierwsza praca, pierwsza miłość. Osobisty sentyment do wielu magicznych miejsc tego miasta, a przede wszystkim ludzie, których miałem przyjemność poznać i współpracować, pozwalają mi mówić: Legnica to także ja, to moje miasto”.