Beata Pazio-Grygiel

Śpiewaczka (sopran) i pedagog śpiewu solowego Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy, którego jest absolwentką. Studia wokalne odbywała w klasie prof. F. Jagodzińskiej w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, natomiast studia podyplomowe ukończyła w klasie B.E. Werner w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Od ponad 30 lat prowadzi aktywną działalność koncertową. Przez 10 lat współpracowała z Legnicką Orkiestrą Symfoniczną, od 20 lat jest solistką Kwartetu Kameralnego „Violinetta”. Wraz z Operą Polską pod dyrekcją Marka Tracza wielokrotnie występowała jako solistka na scenach Niemiec, Danii i Austrii. Dwukrotnie występowała na Festiwalu uzycznym „Music World” w Fivizzano (Włochy), pierwszy raz z Legnickim chórem „Madrygał” – w którym śpiewała i prowadziła zajęcia z emisji głosu – a po raz drugi z Zespołem Pieśni i Tańca „Kyczera”.

Od 30 lat jest pedagogiem śpiewu solowego w Zespole Szkół Muzycznych w Legnicy, a od 13 lat nauczycielem dyplomowanym. Pracowała również w Wyższej Szkole Menedżerskiej w Legnicy jako wykładowca emisji głosu.

Od wielu lat jest członkiem rzeczywistym Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu we Wrocławiu. Jej publikacje znajdują się w Zeszytach Naukowych PSPŚ. Poprowadziła również lekcję pokazową ze swą uczennicą z Legnicy oraz przygotowała i wygłosiła wykład na temat „Pierwsza lekcja śpiewu w aspekcie teorii i praktyki pedagogicznej” w ramach Konferencji Naukowej PSPŚ. W 2011 r. została wydelegowana przez prezesa PSPŚ prof. E. Sąsiadka do udziału w Europejskim Kongresie Pedagogów Śpiewu w Monachium, zorganizowanym przez EVTA.

Za swą pracę pedagogiczną była wielokrotnie nagradzana. W 2010 r. otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Legnicy, a jej uczennica Adriana Ferfecka otrzymała Nagrodę i Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2013 r. została odznaczona przez Prezydenta RP Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę.

O naszym mieście mówi: „W Legnicy się urodziłam i uczyłam się w legnickich szkołach. Największy wpływ na moje wybory życiowe mieli nauczyciele legnickiej szkoły muzycznej. Dzięki nim pokochałam muzykę i postanowiłam zachęcać do niej następne pokolenia legnickiej młodzieży”.