Zbigniew Edward Prych „Zibi”

Sportowiec, dyrektor firmy Jarexs w Legnicy.

Urodził się 17 marca 1969 r. w Legnicy. Mieszkał na Zakaczawiu w wielodzietnej rodzinie. Od dziecka uprawiał sport: szermierkę, piłkę nożną, taekwondo, kickboxing. W Legnicy ukończył: Szkołę Podstawową nr 14, Zasadniczą Szkołę Kolejową, Technikum Hutnicze, Państwową Wyższą Szkołę Zawodową. Absolwent Instytutu Politologii Uniwersytetu Zielonogórskiego (2008) oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej w Szczytnie.

Naczelnik Prewencji w KMP Legnica (na emeryturze po 30 latach pracy). Dyrektor firmy Jarexs w Legnicy. Instruktor boksu (od 1995 r.), instruktor kickboxingu, trener II klasy kickboxingu, sędzia kickboxingu, egzaminator na stopnie uczniowskie. Posiada I DAN PZKb. Organizator wielu ważnych imprez sportowych. Jego zawodnicy odnosili znaczące sukcesy zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W 1991 r. zawarł związek małżeński z Joanną Prych, którą poznał w wieku 14 lat. Ich córka jest obecnie studentką na WSB we Wrocławiu.

Odznaczony przez prezydenta miasta Legnicy orderem „Zasłużony dla Miasta Legnicy”, przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Brązowym Krzyżem Zasługi, przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi, przez Ministra Sportu za osiągnięcia sportowe w 2013 r. Nagrodzony Złotym Medalem za 30-lecie działalności w PZKB. Wielokrotny zwycięzca plebiscytu na najlepszego trenera roku.

Co dla niego znaczy bycie legniczaninem? „Legnica to moje miasto rodzinne, tu się wychowałem, wykształciłem, ukształtowałem i rozwijałem. Tu przeżyłem pierwszą miłość, pokochałem sport, z człowieka z biednej rodziny stałem się osobąznaną i szanowaną, nie tylko w Legnicy. Dwa lata mieszkałem w Jaworznie na Górnym Śląsku, gdzie miałem większe możliwości rozwoju, a mimo to wróciłem do korzeni. Legnica to moje wspomnienia, młodość, sport, rodzina – to moje miasto”.