Andrzej Repelowski

Legnicki pionier, ekonomista, oficer Wojska Polskiego, politolog, filatelista, fotografik, kolekcjoner zdjęć obrazujących przemiany zachodzące w rozwoju Legnicy.

Urodził się 4 lipca 1941 r. Do Legnicy przyjechał wraz z rodzicami, repatriantami, we wrześniu 1945 r. W 1961 r. ukończył Technikum Ekonomiczne we Wrocławiu, w 1965 r. Oficerską Szkołę Radiotechniczną w Jeleniej Górze. Po ukończeniu tej ostatniej podjął służbę w wojskach radiotechnicznych na stanowiskach techniczno-dowódczych. Służbę zakończył w latach 90. w stopniu podpułkownika Wojska Polskiego.

W 1977 r. zdobył tytuł magistra politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Od dawna zajmuje się po amatorsku fotografią, w tym dokumentalną, ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń społeczno-kulturalnych oraz zmian zachodzących w Legnicy i regionie, a także we Wrocławiu, z którym jest mocno związany. Jest autorem serii pocztówek ukazujących uroki Legnicy (wydane przez Towarzystwo Miłośników Legnicy w 2006 r.). Właściciel liczącej tysiące zdjęć kolekcji dokumentującej przemiany zachodzące w życiu Legnicy.

Za osiągane w służbie wyniki odznaczony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Złotym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Jako filatelista uhonorowany Złotą Odznaką Polskiego Związku Filatelistów oraz odznaką „100 lat Polskiego Związku Filatelistów”.

O Legnicy powiedział: „To piękne miasto o długiej i burzliwej historii. Szkoda, że w wyniku decyzji politycznych po II wojnie światowej nie mogła rozwijać się podobnie jak wiele innych miast Polski. Żałuje też, że od roku 1945 aż do końca lat 60. zniszczono tak wiele z piękna Legnicy. Jednocześnie nie zadbano o dokumentację tego piękna. Dlatego w 2004 r. zdecydowałem się włączyć w działalność TML PRO LEGNICA, gdzie w ramach konkursu fotograficznego udało się aktywować legniczan interesujących się pięknem tego miasta i starających się uwiecznić je na fotografiach. Z tego jestem dumny”.