Robert Wierzbicki

Plastyk, satyryk, strażnik miejski, społecznik

Urodził się 1 kwietnia 1961 r. w Chojnowie. Z wykształcenia jest monterem aparatury radiowo-telewizyjnej i technikiem rolnikiem. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jego prace prezentowane były na ponad stu wystawach w kraju i za granicą oraz w prasie regionalnej, krajowej i zagranicznej. Autor wielu wystaw rysunku o treści prewencyjnej m.in w szkołach, szpitalach, domach kultury, komendach policji, ośrodkach zdrowia. Zebrał na cele charytatywne ponad 100 tys. zł ze sprzedaży karykatur znanych polskich VIP-ów. Za działalność charytatywną nominowany z kolegami strażnikami miejskimi z Chojnowa w plebiscycie ,,Super Expresu” i Radia Eska ,,Komu skrzydła, komu rogi”. Uzyskał także certyfikat dobroczynności od Fundacji Dzieciom ,,Zdążyć z Pomocą”

Były radny miasta Chojnowa. Obecnie przez kilka kadencji radny powiatu legnickiego, gdzie sprawuje funkcję Przewodniczącego Komisji Ładu i Porządku Publicznego.

Ważniejsze wyróżnienia: tytuł ,,Chojnowianin roku” nadany przez Radę Miejską Chojnowa (2000), Złota Odznaka ,,Zasłużony dla Kolarstwa Polskiego”, statuetka TPD w Legnicy          ,,Nade Wszystko Dziecko” (2006), odznaką TPD ,,Przyjaciel Dziecka” (2007), tytuł         ,,Zasłużony dla Legnicy” nadany przez Radę Miasta Legnicy (2010), tytuł ,,Znanego i lubianego Legniczanina” nadany przez Towarzystwo Miłośników Legnicy PRO LEGNICA (2017). Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach rysunku satyrycznego w kraju i za granicą.

Legnica jest miejscem, w którym pracuje i może się realizować jako społecznik, filantrop i funkcjonariusz straży miejskiej. ,,Dzięki temu mogę pracować z mieszkańcami Legnicy , którzy wielokrotnie dają mi osobiście odczuć sympatię, jaką mnie darzą. Iza to jestem mieszkańcom Legnicy wdzięczny i za to kocham legniczan. Dla tego Legnica jest drugim najważniejszym miejscem w moim sercu po moim rodzinnym Chojnowie. Ale to nie znaczy, że jest na drugim miejscu”