Iwona Rostkowska

Z wykształcenia jest historykiem sztuki, ukończyła także studia podyplomowe na ASP we Wrocławiu.

W latach 1990–1996 prowadziła własną galerię sztuki „Czarny Kot” w dawnym hotelu Cuprum.

Jest absolwentką I Liceum Ogólnokształcącego i jako jego uczennica została laureatką Olimpiady Artystycznej z historii sztuki. W latach 2005–2011, pracując w I LO jako nauczyciel, przygotowała do tej olimpiady 24 olimpijczyków, którzy zostali jej finalistami – z wyróżnieniem – i laureatami.

W 2007 r. wydała powieść pt. Orris (drugie wydanie: 2009). W 2009 r. opublikowała tomik wierszy z ilustracjami pt. Skąd się w kocie bierze mruczenie. W 2011 r. we współpracy z Legnicką Biblioteką Publiczną zrealizowała projekt „Koronczarka”. Do jej tekstów i rysunków Marta Śliwa skomponowała muzykę i w efekcie powstała płyta pt. Koronczarka, z której piosenki usłyszeć można w radiowej Trójce.

Podczas Europejskiej Nocy Muzeów w 2011 r. zaprezentowała happening Symetria, a w 2015 Moje chwile z Marilyn w Muzeum Miedzi w Legnicy.

W 2012 r. wydała zbiór opowiadań Czas aniołów z ilustracjami. Fragmenty jednego z nich, Anka, zaprezentowane zostały podczas Międzynarodowego Festiwalu „Miasto w legnickim teatrze”.

W listopadzie i grudniu 2012 i styczniu 2013 r. legnickie muzeum pokazało jej indywidualną wystawę rysunków Zawsze portret. W 2013 r. była w dziesiątce laureatów plebiscytu na „Osobowość roku” „Gazety Legnickiej”. Ma własną stronę internetową. Jest wielbicielką kotów.

O Legnicy powiedziała: „Mam nadzieję być spadkobierczynią pięknej legnickiej tradycji wielokulturowości i ducha takich wielkich legniczan, jak Witelon, którego naukowe rozprawy inspirowały Leonarda da Vinci czy Galileusza. Albo też Benjamin Bilse, który był kompozytorem, dyrygentem i twórcą orkiestry, z której składu powstała jedna z najlepszych na świecie orkiestr symfonicznych – Filharmonicy Berlińscy”.