Marian Skowron

Muzyk. Grał na trąbce w Legnickiej Orkiestrze Symfonicznej. Pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Legnicy. Organizator, konsultant i juror wielu miejskich, wojewódzkich i ogólnopolskich imprez muzycznych.

Urodził się 31 stycznia 1955 r. w Milówce k. Żywca. Gry na trąbce nauczył go ojciec Stanisław, z którym grał w orkiestrze strażackiej i kolejowej. Absolwent podstawowej szkoły muzycznej, Liceum Muzycznego w Bielsku-Białej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej we Wrocławiu, gdzie uczestniczył w działalności muzycznej miasta (Jumbo Jazz Band, zespół Jedliniok, orkiestry dęte, teatr instrumentalny). Pracował w Wojewódzkim Domu Kultury jako instruktor. W 1979 r. został pedagogiem Zespołu Szkól Muzycznych w Legnicy, a w 1980 r. podjął równocześnie pracę w Legnickim Towarzystwie Muzycznym. Od 1975 r. działał w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Młodzieży Muzycznej „Junesses Musicales”. Kontakty z „Jeunesse…” oraz innymi stowarzyszeniami muzycznymi pomagały mu w organizacji imprez muzycznych w Legnicy i regionie. Jako pracownik LTM organizował dni Muzyki Kameralnej i Organowej i sesje muzykologiczne. Znajomość z prof. Stanisławem Moryto zaowocowała jego udziałem przy organizowaniu Konwersatorium Organowego. W latach 1983–2000 był członkiem i przewodniczącym Głównej Komisji Rewizyjnej Polskiego Instytutu Muzycznego w Łodzi. W drugiej połowie lat 80. zaczął prowadzić legnicką orkiestrę kolejową. Pod jego kierownictwem orkiestra zaczęła zdobywać liczne nagrody. W 2000 r. patronat nad Kolejową Orkiestrą Dętą w Legnicy przejęło Towarzystwo Muzyczne „Pro Sinfonica”. Od 2002 r. grał w Legnickiej Orkiestrze Symfonicznej jako trębacz.

Wybrane odznaczenia: medale Za zasługi dla Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie, Za zasługi dla województwa legnickiego, za organizację Konwersatorium Organowego oraz Brązowy Krzyż Zasługi.

Legnica jest dla niego miastem o bogatej tradycji historycznej, w którym spędza większość rodzinnego i zawodowego życia.