Bogumiła Słomczyńska

Pedagog, działaczka społeczna i kulturalna, radna.

Urodziła się 21 lipca 1948 r. w Lubomierzu. Absolwentka I LO we Wrocławiu. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim (1971). Po ukończeniu studiów rozpoczęła pracę nauczycielki języka polskiego w ZSB w Legnicy.

Jej pasją jest teatr. W swoim bogatym życiu zawodowym i społecznym pełniła liczne ważne funkcje w stowarzyszeniach teatralnych i oświatowych. Obecnie przewodniczy Towarzystwu Przyjaciół Dzieci w ZSB i działa w Zarządzie Dolnośląskiego Koła TPD. Współpracuje m.in. z Towarzystwem Miłośników Legnicy PRO LEGNICA, Stowarzyszeniem Dzieci Wojny, Związkiem Sybiraków, legnickimi placówkami kulturalnymi. Jest wiceprzewodniczącą Komisji ds. Obywatelskich i Rodziny Rady Miejskiej oraz wiceprezesem legnickiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Śmiało można powiedzieć, że Pani Bogumiła to człowiek instytucja.

Odznaczona licznymi nagrodami MEN, Ministra Kultury, Prezydenta Miasta Legnicy, Medalem KEN, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Złotym za Długoletnią Służbę, Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury”, „Zasłużony dla Oświaty”, „Zasłużony dla Miasta Legnicy”. Szczególnie ceni sobie odznaki, medale i statuetki: „Przyjaciel Dziecka”, „Nade Wszystko Dziecko”, „Dobroczyńca Roku”, „Serduszko Wdzięczności”, „Pióro dla Asów”, „Superbelfer”, „Osobowość

Roku”, „Kobieta Roku”, „Serce na Dłoni”, Serce za Serce”, Honorową Odznakę Sybiraka, Złotą Odznakę Honorową Stowarzyszenia Dzieci Wojny, „Super Amicus Librorum”, „Nauczyciel Roku” 2016. Posiada liczne dyplomy i podziękowania za działalność charytatywną na rzecz dzieci, osób niepełnosprawnych: Przyjaciel MCK, LCK, Sponsor „Filantropa”, „Młodego Paganiniego” i wielu aukcji, w których uczestniczyła jako wolontariuszka.

Legnica zajmuje wyjątkowe miejsce w jej sercu. Z tym miastem wiążą się jej całe losy i sukcesy zawodowe. „Legnica stała się, obok Wrocławia, moim drugim domem. I dlatego czuję się legniczanką, mimo że dorastałam poza nią”.