Grzegorz Spała

Fotoreporter.

Urodził się 19 lutego 1966 r. w Inowrocławiu. Do Legnicy trafił w końcu lat 80. Ukończył tu Średnie Pedagogiczne Studium Techniczne (1991). Od zawsze interesowała go fotografia i właśnie w Legnicy zaczął pracować jako fotoreporter. Przez wiele lat był fotoreporterem tygodnika „Konkrety”. Współpracował także m.in. z Polską Agencją Prasową, „Polityką”, „Rzeczpospolitą”, „Gazetą Wrocławską”, „Twoim Stylem”, „Filmem”, miesięcznikiem „Kino”. Jego fotoreportaż opublikował „Der Spiegel”. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych. Ma też na swoim koncie wystawę indywidualną w Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy pt. 40 prac na 40-lecie Grzegorza Spały, znanego w Legnicy jako Bizon (2007).

Prowadzi Agencję Fotograficzną „Flesz”, wydał katalogi do filmów Mała Moskwa i Made in Poland. Wykonywał fotosy do wielu filmów fabularnych i seriali TV. Pasjonuje się żeglarstwem (odbył kilka rejsów pełnomorskich).

O swoim stosunku do Legnicy wypowiedział się krótko, ale treściwie: „Legnica to moje miasto, w którym się zakochałem, jak je pierwszy raz zobaczyłem!”.