Robert Wierzbicki

Plastyk, satyryk, strażnik miejski, społecznik.

Urodził się 1 kwietnia 1961 r. w Chojnowie. Z wykształcenia jest monterem aparatury radiowo-telewizyjnej i technikiem rolnikiem. Członek Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Jego prace prezentowane były na ponad stu wystawach w kraju i za granicą oraz w prasie regionalnej, krajowej i zagranicznej. Autor wielu wystaw rysunku o treści prewencyjnej m.in. w szkołach, szpitalach, domach kultury, komendach policji, ośrodkach zdrowia. Zebrał na cele charytatywne ponad 100 tys. zł ze sprzedaży karykatur znanych polskich VIPów. Za działalność charytatywną nominowany z kolegami strażnikami miejskimi z Chojnowa w plebiscycie „Super Expresu” i Radia Eska „Komu skrzydła, komu rogi”. Uzyskał także certyfikat dobroczynności od Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

Były radny miasta Chojnowa. Obecnie przez kilka kadencji radny powiatu legnickiego, gdzie sprawuje funkcję Przewodniczącego Komisji Ładu i Porządku Publicznego.

Ważniejsze wyróżnienia: tytuł „Chojnowianin roku” nadany przez Radę Miejską Chojnowa (2000), Złota Odznaka „Zasłużony dla Kolarstwa Polskiego”, statuetka TPD w Legnicy „Nade Wszystko Dziecko” (2006), odznaką TPD „Przyjaciel Dziecka” (2007), tytuł „Zasłużony dla Legnicy” nadany przez Radę Miasta Legnicy (2010), tytuł „Znanego i Lubianego Legniczanina” nadany przez Towarzystwo Miłośników Legnicy PRO LEGNICA (2017). Laureat wielu nagród i wyróżnień w konkursach rysunku satyrycznego w kraju i za granicą.

Legnica jest miejscem, w którym pracuje i może się realizować jako społecznik, filantrop i funkcjonariusz straży miejskiej. „Dzięki temu mogę pracować z mieszkańcami Legnicy, którzy wielokrotnie dają mi osobiście odczuć sympatię, jaką mnie darzą. I za to jestem mieszkańcom Legnicy wdzięczny i za to kocham legniczan. Dla tego Legnica jest drugim najważniejszym miejscem w moim sercu po moim rodzinnych Chojnowie. Ale to nie znaczy, że jest na drugim miejscu”.