Artur Guzicki: Przygody Julka

„Przygody Julka” to pierwsze bajki wyrosłe z legnickich realiów i z akcją mocno osadzoną w Legnicy. Autorem tekstu jest Artur Guzicki, a barwne ilustracje przygotował Henryk Baca.

Julek – chłopiec z brązu autorstwa Edwarda Mirowskiego, stojący na co dzień w legnickim Rynku, w opowieściach Artura Guzickiego poznaje nieznane epizody z historii miasta. Bohater bajek odbywa dziesięć podróży w czasie i przestrzeni.

Dzięki tym podróżom odkrywa między innymi tajemnice skarbu burmistrza Ambrożego Bitchena, dowiaduje się, dlaczego w Legnicy nie ma portu rzecznego i jaki jest powód, że satyrykonowy Filip nosi czapkę błazna.

W poznawcze podróże Julek wypuszcza się dzięki swoim przyjaciołom. Jego przewodnikami są Neptun, Syrenka i chłopiec z łabędziem, mieszkańcy miejskich fontann.

Książka, licząca sobie 76 stron z twardą oprawą, została wydana dzięki staraniom Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO LEGNICA. Patronat nad wydawnictwem objął prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski. Dochód ze sprzedaży książki zostanie przeznaczony na leczenie i rehabilitację Aleksandry Miktus.

„Przygody Julka” to cykl baśniowych opowieści inspirowanych przeszłością Legnicy. – pisze Bogumiła Słomczyńska, polonistka, Nauczyciel Roku 2016. – Autor ożywia znane statuetki i rzeźby, które na co dzień są nieruchomymi obserwatorami życia miejskiego. Tworzy atmosferę niezwykłej przygody. Jej bohaterowie: Julek, Teodor, Filip swobodnie przekraczają granice między rzeczywistością a „dawnymi laty”. Prowadzą rozmowy z postaciami znaczącymi w dziejach Legnicy. Często, zgodnie z konwencją baśni, ukazują obraz sprawiedliwych zachowań społecznych, jasno określają pojęcie dobra i zła.

Kazimierz Pleśniak, Prezes Zarządu Oddziału Okręgowego TPD, Kawaler Orderu Uśmiechu, Honorowy Obywatel Miasta Legnicy: Ta książka w przystępny sposób pozwala czytelnikom poznać nieznane epizody z historii miasta. Wynikające z każdej bajki morały przyczynią się do refleksji i rozwiną wyobraźnię dzieci. Całość tworzy atmosferę niezwykłej przygody.

Bożena Miktus, Okręgowy Rzecznik Praw Dziecka TPD: W „Przygodach Julka”, jak to w bajkach zwykle bywa, rzeczywistość miesza się z fikcją. Opowieści przenoszą nas w świat marzeń, gdzie wszystko jest możliwe, nawet gdy jest się tylko małym Julkiem. Treść jest niezwykła i zaskakująca. Książka godna uwagi i polecenia dla dzieci i dorosłych, mieszkających nie tylko w Legnicy.

[Źródło: e-legnickie.pl]


Autor: Artur Guzicki
Tytuł: Przygody Julka
Ilustracje: Henryk Baca
Wydawca: Towarzystwo Miłośników Legnicy PRO LEGNICA
Miejsce i data wydania: Legnica 2017
Stron: 76
Cena: 35 zł

UWAGA Książka obecnie niedostępna w TML PRO LEGNICA