III KONKURS POETYCKI LEGNICA

“III Konkurs Poetycki Legnica” powstał, zgodnie z tradycją, jako tomik pokonkursowych wierszy uczestników konkursu organizowanego w ramach VI Legnickiej Jesieni Miedzianej.

W tym roku do publikacji jury wybrało 33 najlepszych utworów 14 uczestników. Konkurs Poetycki wygrał Maciej Henryk Modzelewski, II miejsce zajęła Izabela Monika Bill, a III miejsce Anna Krupa. Wyróżnieni zostali Jerzy Piliszewski, Bogdan Nowicki oraz Iwona Świerkula. Ze względu na dużą liczbę uczestników tegorocznego konkursu, jury zdecydowało się przyznać jeszcze dwie nagrody pozaregulaminowe, które trafiły do Katarzyny Wiktorii Polak oraz Anny Piliszewskiej.

Wśród  utworów zamieszczonych w tym tomiku znajdują się prawdziwe perełki, a ich autorów już dziś można by uznać za poetów. Ocena ta ma swoje uzasadnienie w dużej znajomości środków poetyckiego wyrazu i umiejętności ich wykorzystania, o czym świadczy różnorodność form gatunkowych, wysublimowana metaforyka, zgrabne posługiwanie się zarówno wierszem białym, jak i rymowanym, a także krótką formą utworów, które mimo swej lapidarności uruchomiają u odbiorcy szerokie pole konotacji. Biegunowo różnym od nich jest quasi poemat „Dla kogo bije dzwon, 1241 rok” , w którym  tekst został graficznie tak ukształtowany, by jego poszczególne strofy układały się w proporce. Na szczególną uwagę zasługuje też haiku, trudna i mało popularna forma poetycka rodem z Japonii, której niewielu, nawet znanych poetów, potrafi sprostać.

Krystyna Zajko-Minkiewicz (fragment wstępu)

Relacja z finału Konkursu Poetyckiego: link


Tytuł: III Konkurs Poetycki LEGNICA
Wydawnictwo: Towarzystwo Miłośników Legnicy PRO LEGNICA
Miejsce i data wydania: Legnica 2018
Liczba stron: 40
ISBN: 9788394915841
Cena: 10 zł

Książka do nabycia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO LEGNICA:
Rynek 5/6, 59-220 Legnica, e-mail: tmlprolegnica@wp.pl