IV KONKURS POETYCKI LEGNICA

„IV Konkurs Poetycki Legnica” powstał, zgodnie z tradycją, jako tomik pokonkursowych wierszy uczestników konkursu organizowanego w ramach VII Legnickiej Jesieni Miedzianej. Tym razem tomik dodatkowo zdobią grafiki Grzegorza Fijałkowskiego przedstawiające dawną oraz współczesną Legnicę. Na okładce znajduje się dzieło Adrianny Kurek – uczestniczki Konkursu Plastycznego “Legnica w barwach jesieni” organizowanego wspólnie z Młodzieżowym Centrum Kultury w Legnicy.

W tym roku do publikacji jury wybrało 25 najlepszych utworów 9 uczestników. Konkurs Poetycki wygrali ex aequo Anna Krupa i Tadeusz Stupnicki, II miejsce zajął Maciej Henryk Modzelewski, a III miejsce Izabela Monika Bill. Wyróżnieni zostali Maria Furowicz, Danuta Danielewicz oraz Anna Piliszewska. Nagrody specjalne trafiły do Iwony Świerkuli oraz Anety Ślemp. 

IV edycja tej literackiej konkurencji dowiodła, że z roku na rok rośnie jej poziom. Wśród autorów wierszy są prawdziwi poeci. Wprawdzie jeszcze nie są powszechnie znani, ale już dzisiaj mogą stawać w szranki z tymi, których nazwiska nie są nam obce. Tak jest bez wątpienia w przypadku laureatów tegorocznych zmagań. Ich wyobraźnia poetycka, znajomość środków wyrazu niełatwej sztuki pisania wierszy i świadomość ich użycia, różnorodność form, bogactwo języka, wysublimowana metaforyka i rozumienie znaczenia graficznej formy utworów dla podkreślenia ich wymowy, a nade wszystko poszukiwanie nowych motywów, które mieszczą się w haśle konkursu „Legnica” – to bez wątpienia wielki atut i dobitny dowód doskonalenia pióra, zwłaszcza tych uczestników konkursu, którzy biorą w nim udział od I edycji.

Krystyna Zajko-Minkiewicz (fragment wstępu)

Relacja z finału Konkursu Poetyckiego: link


Tytuł: IV Konkurs Poetycki LEGNICA
Wydawnictwo: Towarzystwo Miłośników Legnicy PRO LEGNICA
Miejsce i data wydania: Legnica 2019
Liczba stron: 40
ISBN: 9788394915858
Cena: 10 zł

Książka do nabycia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO LEGNICA:
Rynek 5/6, 59-220 Legnica, e-mail: tmlprolegnica@wp.pl