Jerzy Janicki

Prezes Legnickiego Automobilklubu oraz Muzeum Techniki i Motoryzacji, artysta fotografik, instruktor harcerski, muzyk, dziennikarz i reżyser filmowy. Pochodzi z Opola

Urodził się 6 lutego 1962 r. Początkowo pracował w Szkole Harcerstwa Starszego (SHS) „Perkoz”, następnie w opolskim amfiteatrze jako akustyk, ale według jego słów całe życie jest fotografikiem. Nagrodzie na międzynarodowym konkursie fotograficznym zawdzięcza indywidualną autorską wystawę w Londynie „Kobieta w bieli”, która była prezentowana również w legnickiej Galerii Sztuki. Jego prace można było obejrzeć w Instytucie Polskim w Pradze i w Budapeszcie. W Legnicy prezentował fotogramy z planu filmowego.

Od 1980 r. jest instruktorem harcerskim. W Legnicy prowadzi Pocztę Harcerską „Azymut 95”. Razem z pocztą wydaje znaczki i organizuje rekonstrukcje historyczne. Od 1998 r. jest prezesem Automobilklubu Legnickiego oraz Muzeum Techniki i Motoryzacji w Legnicy. Kolekcjonuje zabytki techniki związane z reprodukcją dźwięku (gramofony, magnetofony, radia). Jest znakomitym harmonijkarzem i w tej roli był członkiem zespołów JJW, Dywersja Pozytywna, Nocne Boogie. Od kilku lat poświęcił się kształceniu młodzieży w zespole Chwila Refleksji.

Przez pięć lat prowadził w Polskim Radiu Wrocław autorską audycję „Automania”, poświęconą szeroko rozumianej motoryzacji. Wyreżyserował film Gotowy z nami staniesz. Współpracuje z radiem, telewizją i teatrem w zakresie konsultacji historycznych oraz dostarczania rekwizytów (przykładem film Jack Strong czy seriale Sensacje XX wieku i Enigma). Skomponował m.in. utwory Mój wiatr, Pozostałość i najbardziej znany utwór Gotowy z nami staniesz, z filmu pod tym samym tytułem. Jest autorem podręcznika Harmonijka bluesowa szkoła.

O swoim stosunku do Legnicy powiedział: „Legnica to miejsce, w którym mieszkam i które dało mi tyle samo satysfakcji, ile zablokowało możliwości rozwoju. Być legniczaninem to dla mnie mieszkać tu i nie wyjechać”.