Zuzanna Joanna Łobuś

Artysta plastyk.

Urodziła się 12 lutego 1965 r. w Legnicy. W 1985 r. ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W latach 1988–1989 była instruktorem plastyki w Osiedlowym Domu Kultury „Atrium” w Legnicy, a w latach 2011–2012 w przedszkolach nr 2 i nr 10 w Legnicy. Pracowała też jako plastyk odzieżowy i projektant mody w przedsiębiorstwie Usługowo-Handlowym „Wartex” w Legnicy (1989–1991).

Jej działalność zawodowa to przede wszystkim malarstwo i rysunek, ale także ilustracja książkowa, projektowanie graficzne, projektowanie, krój i szycie odzieży oraz projektowanie i szycie kostiumów teatralnych. Ma na swoim koncie liczne wystawy indywidualne w kraju. Jest autorką portretów osób będących bohaterkami i bohaterami spotkań z cyklu „Legniczanie znani i lubiani”. Ilustrowała kilka książek publikowanych przez wydawnictwa: Siedmioróg, Edytor, Viking. Projektowała pocztówki okolicznościowe.

Wystawy indywidualne – portretu: Stowarzyszenie Twórców Kultury (Lubin 1989), Legnickie Centrum Kultury (2002), Centrum Kultury Muza (Lubin,2005); rysunku i malarstwa: „Portret w malarstwie” (Zamek Bolków, 2009), „Portrety” (Dom Kultury „Atrium”, Legnica 2009) „Portrety kobiecości” (Wrocławski Klub „Anima”, 2009), „Po drugiej stronie pereł” (MBP w Złotoryi, 2010), „Anioły i my” (Wrocławski Klub „Anima”, 2012), „Powróćmy jak za dawnych lat” (Dom Kultury „Agatka”, 2013), „Emocje światłem malowane” (MBP w Świnoujściu, 2013). Wiele wystaw zbiorowych.

Co myśli o Legnicy? „Legnica jest moim miastem, w którym się urodziłam, spędziłam dzieciństwo, młodość. Tu nauczyłam się chodzić, mówić, rysować i malować. Tu przeżyłam swoje pierwsze miłości i rozczarowania i tu odbył się mój pierwszy wernisaż autorskiej wystawy »Portrety«. Mieszkam tu, bo to moja ojcowizna, bo znam to miasto i znam jego wspaniałych mieszkańców. Jest to miasto trącące belle époque, miasto moich marzeń. Zawirowania życiowe spowodowały, że wyjechałam z Legnicy, ale jestem tu całą duszą i całym sercem”.