Marcin Makuch

Muzealnik, historyk, autor, założyciel strony internetowej Liegnitz.pl. Urodzony 8 grudnia 1977 r. w Legnicy. Po ukończeniu szkoły podstawowej kontynuował naukę w legnickim Technikum Elektromechanicznym, następnie (1997–2002) studiował historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego.

W 2003 r. rozpoczął pracę w legnickim Muzeum Miedzi jako kierownik Działu Historii Górnictwa i Hutnictwa Miedzi. W lipcu 2010 r. ukończył Podyplomowe Studium Muzeologiczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2012 r. prowadzi stronę internetową Liegnitz.pl, portal historyczny miasta Legnicy. Jest wiceprezesem Fundacji Historycznej Liegnitz.pl

Żona Katarzyna, trójka dzieci: Maciej, Dominika i Tomasz. Hobby: numizmatyka, historia, piłka nożna.

Bibliografia: 50 lat polskiej miedzi w medalierstwie (katalog zorganizowanej przez niego wystawy, Muzeum Miedzi w Legnicy, 2007), Katalog monet zastępczych i żetonów monetarnych rejencji legnickiej (Ośrodek Kultury „Wzgórze Zamkowe”, Lubin 2009), Dzielna straż pożarna ludziom pomoc niesie. 160 lat legnickiej straży pożarnej (Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Legnicy, 2012), Miedzianka. 700 lat dziejów górniczego miasta (współautor z dr Tomaszem Stolarczykiem, Muzeum Miedzi w Legnicy, 2013, pozycja nominowana do Legnickiej Książki Roku), Legnica w kolorze miedzi. 60 lat Huty Miedzi „Legnica” (Muzeum Miedzi w Legnicy, 2015; pozycja nominowana do Legnickiej Książki Roku), Sekrety Legnicy (Księży Młyn Dom Wydawniczy Michał Koliński, Łódź 2015, Legnicka Książka Roku). Publikacje m.in. w „Szkicach Legnickich”, „Przeglądzie Numizmatycznym”, „Słowie Żydowskim”.

Co myśli o Legnicy? „Legnica to moje miejsce na ziemi. Tutaj się urodziłem, tutaj się zakochałem i tutaj założyłem rodzinę. Moje pasje także związane są z tym cudownym miastem”.