Elżbieta Urbaniak

Ekonomistka, Prezes Spółdzielni „VITA” w Legnicy.

Urodziła się 15 października 1946 r. w Chocianowie. W 1969 r. ukończyła – z wyróżnieniem rektora – Wydział Ekonomiki Przedsiębiorstw Wyższej Szkoły Ekonomicznej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny).

W 1971 r. wyjechała z rodziną do Bułgarii. Pracowała w Sofii jako organizator projektu w Elektronicznym Centrum Przetwarzania Danych Ministerstwa Finansów. Po dziesięciu latach wróciła do kraju, do ukochanej Legnicy. Zatrudniła się w Spółdzielni Pracy Lekarzy Specjalistów i Stomatologów „VITA” w Legnicy, gdzie była zastępcą prezesa. Obecnie na emeryturze, ale nadal pełni funkcję prezesa Spółdzielni „VITA”, dbając, aby NZOZ „VITA” uzupełniał skutecznie potrzeby zdrowotne legniczan.

Jej stosunek do Legnicy? „Przebywając dziesięć lat poza krajem, bardzo przeżywałam rozstanie z ulubionym miastem mojego dzieciństwa. Zawsze tęskniłam i wspominałam jego najpiękniejsze zakątki. Właśnie dlatego, że było ono moje i tylko moje. Mam dwóch synów, których wychowywałam samodzielnie, w miłości do naszego miasta i kraju, jak również w poszanowaniu do kraju ich ojca – Bułgarii. Synowie szkoły średnie ukończyli w Legnicy, studia zaś we Wrocławiu, gdzie obecnie mieszkają. Z Legnicą również łączy ich świat dzieciństwa. Przyjeżdżając do mnie, zawsze chcą przejść się po Legnicy, pytając, co nowego wydarzyło się w mieście”.