Krystyna Zajko-Minkiewicz

Polonistka, poetka, dziennikarka, pasjonatka teatru, promotorka pisarzy i poetów.

W 1977 r. ukończyła z wyróżnieniem studia polonistyczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 1996 r. dziennikarstwo na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W latach 1979–1981 była dyrektorem Rejonowego Uniwersytetu Robotniczego. Przez 30 lat (1981–2011) uczyła języka polskiego w Zespole Szkół Ekonomicznych w Legnicy.

Przez wiele lat publikowała recenzje, głównie teatralne, w „Konkretach”, „Gazecie Legnickiej” i „Panoramie Legnickiej”. Dziennikarskie pasje stały się w 1996 r. zaczynem programu autorskiego w TV „Dami” pt. „Sylwetki”, w którym prezentowała osoby szczególnie zasłużone dla miasta i regionu. W 2013 r. reaktywowała cykl wywiadów z ludźmi teatru w TV „Dami” w programie „Za kulisami”. Zaprasza artystów, także spoza Legnicy. Jej współpraca z telewizją i lokalną prasą trwa do dziś.

Pasją Krystyny Zajko-Minkiewicz jest literatura. W 2013 r. wydała swój poetycki tryptyk Kochaj wiersze. Pisze wstępy do książek, katalogów i artykuły do prasy. Promuje poetów i pisarzy, prowadzi ich spotkania autorskie, przygotowuje do wydania utwory debiutantów.

Jej wielką miłością jest teatr. Od 2010 r. prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Miała także swój debiut aktorski, monodram, w którym wcieliła się w postać Edyty Stein – św. Teresy Benedykty od Krzyża.

Od wielu lat śpiewa. W Caffe Modjeska można było wiele razy usłyszeć w jej wykonaniu utwory Czesława Niemena, Piotra Szczepanika, Sławy Przybylskiej, Krystyny Konarskiej, Ewy Demarczyk i Hanki Ordonówny.

Za swoją działalność otrzymała odznakę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz odznakę Zasłużony dla Legnicy. Nominowana w I edycji do Nagrody Ludwika, finalistka plebiscytu „Kobieta Wpływowa 2016”, organizowanego przez redakcję „Gazety Wrocławskiej”.

Matka Ewy i Olgierda. Od 35 lat żona Michała Jerzego Minkiewicza.

Legnica ma w jej sercu miejsce szczególne. Kocha to miasto!