Pierwsze Targi Książki (11.06.2022)
Imprezę prowadził Dawid Kutryn autor tomików poezji Ćwierć tysiąca fraszek o Legnicy i Ćwierć tysiąca fraszek o Wrocławiu. Na scenie odbyły się koncerty, rozmowy z pisarzami. Nie zabrakło elementów aktywizujących publiczność – warsztaty literackie i Turniej Siedmiu Słów poprowadził Damian Kowal, poeta, laureat konkursu „Proza nieobca” Wrocławskiego Domu Literatury. Imprezę uatrakcyjnił występ zespołu „Kyczera”. Na zakończenie Patrycja Kamola zaprezentowała autorską poezję za pośrednictwem wychowanków szkoły wokalu.
Imprezę poprzedziła wystawa „Legniccy Ludzie Pióra”, graficznie opracowana przez Mariusza Kanię – sekretarza TML Pro Legnica, sfinansowana przez Galerię Piastów, prezentująca 41 osób zajmujących się pisaniem. Była to zaledwie namiastka piszących i publikujących legniczan, ponieważ niemożliwe byłoby przedstawienie wszystkich legnickich literatów na jednej wystawie. Nie wszystkie osoby zaprezentowane na wystawie wzięły udział w imprezie. Poniżej sylwetki twórców biorących udział w Targach Książki w Legnicy. Uczestnicy Targów nie kryli nadziei na kolejną podobną imprezę.
MAGDALENA JACHNIK
Od zawsze jedną z jej największych pasji zaraz za sportem, piłką nożną, jazdą na rowerze, było czytanie książek, od romansów przez fantasy po kryminały, co robi w każdej wolnej chwili. Kiedyś pisanie do szuflady, wreszcie przerodziło się w spełnienie marzeń. Debiutancka książka: Kaprysy Pani Prezes.
MONIKA B. JANOWSKA
W 2011 roku debiutowała powieścią Gra o pałac, nominowaną do Legnickiej Książki Roku 2011. Kolejna książka Zawracanie głowy trafiła do rąk czytelników w 2013 roku. Na swoim pisarskim koncie ma jeszcze powieści: Połknąć żabę (2017), Czwarty pokój (2019), Mało brakowało (2019), Selfie z Toskanią (2020). W 2021 r. następna powieść autorki Diabli wzięli święty spokój została Książką Roku 2021 w kategorii KOMEDIA KRYMINALNA w plebiscycie serwisu Granice.pl. Najnowszą książką legniczanki jest Selfie z Katalonią, wydana w 2022 roku.
KAMILA MAJEWSKA
Pisać zaczęła w podstawówce. Uwielbia odkrywać piękne miejsca na Dolnym Śląsku, a wędrówki po mało uczęszczanych szlakach pozwalają jej się wyciszyć i pozbierać myśli. Powieść Za zielonymi drzwiami jest jej debiutem literackim, jednak jak twierdzi, głowę ma pełną pomysłów na kolejne opowieści.
KRYSTYNA ZAJKO-MINKIEWICZ
Krystyna Zajko-Minkiewicz, poetka (autorka tryptyku Kochaj wiersze), recenzentka, redaktorka, konsultantka literacka oraz promotorka wielu pisarzy i poetów.
MARIA PRZYBYLSKA
Legniczanka z urodzenia i z wyboru. W 2007 r. otrzymała I nagrodę w konkursie miesięcznika Polskiego Związku Niewidomych „Pochodnia” za esej Moja historia. Autorka zbiorów opowiadań: Zmruż oczy – zobaczysz (2003), Obietnica (2005) oraz książki Z potrzeby serca (2009).
DAWID KUTRYN
Z wykształcenia menedżer sportu i organizacji sportowej, a ponadto prezenter i konferansjer. Miłośnik kultury latynoamerykańskiej, zafascynowany umiejscawianiem roli sportu w życiu społeczeństw. Po wydaniu tomiku fraszek o jego rodzinnej Legnicy, przyszła kolej na fraszki o Wrocławiu – kolejnym niezwykle istotnym mieście w jego życiorysie.
ARTUR GUZICKI
Dziennikarz, publicysta historyczny, autor książek dla dzieci: Przygody Julka, Podróże Misia Wojtka, Żupek i Przyjaciele, Hania w Krainie Danieli, Tajemniczy skarb.
JERZY STARZYŃSKI
Założyciel Łemkowskiego Zespołu Pieśni i Tańca „Kyczera” (1991); autor, redaktor i współredaktor publikacji książkowych m.in.: Szlakiem nieistniejących wsi łemkowskich; Jak Lypniane sonce do micha imaly; Bajky, bai i opowidanky Lemkiw; Łemkowie – wczoraj, dziś i jutro; Świat pod Kyczerą.
STANISŁAW ANDRZEJ POTYCZ
Prawnik, przewodniczący Kapituły Duszpasterstwa Ludzi Pracy ’90, przewodniczący Kapituły Bractwa Henryka Pobożnego, redaktor książek: Rozjaśnić serca (2006), Henryk Pobożny i księżna Anna – władcy Śląska (2011 i 2013), Śladami Henryka Pobożnego i księżnej Anny (2013 i 2015), Święty Jan Paweł II pośród nas (2015), Głos, który nie umilkł… (2016), Idziemy dalej… (2021).
DAMIAN KOWAL
Studiował nauczanie języka francuskiego, etnologię i antropologię kulturową oraz filozofię. Czterokrotnie nominowany do nagrody głównej w konkursie im. Jacka Bierezina, w 2013 roku laureat nagrody publiczności. Wydał książkę z wierszami Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha, publikował m.in. w „Arteriach”, „Cegle”, „artPapierze”, „Stonerze Polskim”.
MARIA KUBASIK
Historyczka, wiceprezes stowarzyszenia „Pamięć i Dialog”, autorka wielu artykułów o najnowszej historii Legnicy i dokonaniach samorządu oraz książek: Legniccy Sybiracy (2015), Pielgrzym w Legnicy (2018); współautorka książki Legnica w 1956 roku. Redaktorka książki Marzec ’68. Przyczyny i następstwa oraz redaktorka tomu drugiego i trzeciego rocznika historycznego „Legnicki Almanach”.
TADEUSZ STUPNICKI
Z wykształcenia prawnik, z potrzeby serca poeta na wskroś oryginalny, łamiący wszelkie zasady sztuki poetyckiej. Autor dwóch tomików: Takie tam (2017) i C z łzy (2019). z pandemii”.
FRANCISZEK KWAŚNIAK
Wydał kilka publikacji: Dzieje Polaków w Bośni, Detlak-Kolendrovce, Miljevac osady polskiej emigracji w Bośni, Ksiądz Antoni Dujlović-Męczennik XX wieku, Dwadzieścia lat Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Legnicy 1989-2009 Krešimir Barišić, Juraj Gospodentić, Waldemar Nestor. Publikował artykuły w tygodniku „Niedziela”.
AGNIESZKA SZYDŁOWSKA –SZCZECIŃSKA
Autorka książek (większość pod pseudonimem Laura Smokowicz): Ostatni statek na planetę Mu. Opowiadania SF, Trucizny i niewidzialni zabójcy, Możliwości twojego umysłu, Światy równoległe, Oszuści, szubrawcy i zdrajcy i wielu innych. Autorka nagrodzonej sztuki dla dzieci Jak Mrówka bajkę przespała i wierszy dla dzieci.
TADEUSZ SZNERCH
Od ponad 50 lat uprawia krytykę literacką, publicystykę kulturalną i społeczną, eseistykę wspomnieniową, ale też formy zbliżone do poezji. Swoje teksty zamieszczał m.in. w „Odrze”, „Poezji”, „Nowym Wyrazie”, „Wiadomościach Legnickich”, „Głosie Nauczycielskim”, „Kulturze Dolnośląskiej”, „Wiadomościach”, „Konkretach”, „Panoramie Legnickiej”, „Wersji”, „Szkicach Legnickich”, „Legnickim Almanachu”. W 1990 roku wydał wybór swoich esejów i szkiców Buszując po tematach.
KAMILA MITEK
Pisze pełne emocji powieści obyczajowe z dużą dawką dobrego humoru. W czerwcu 2021 r. zadebiutowała na polskim rynku wydawniczym powieścią Moje greckie lato, która otrzymała tytuł Książki Roku 2021 w plebiscycie serwisu Granice.pl. W tym samym roku ukazała się książka Na śniadanie tort szpinakowy, a w 2022 r. powieść Pomóż mi kochać. Na co dzień pasjonatka dobrej literatury i górskich wędrówek. Przez czytelników okrzyknięta mianem „Mistrzyni Pozytywnych Emocji”.
MARIA CHRZANOWSKA
Przez wiele lat kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Pieśni i Tańca „Legnica”, pisarka. Jest autorką książek o charakterze biograficznym: Leć głosie po rosie, …a orkiestr grało mi wiele, Z dala od Puszczy Solskiej. Kolejną jej książką, opisującą pracę z zespołem i jej dramatyczne zakończenie, jest Życie tańcem malowane.
RADOSŁAWA JANOWSKA-LASCAR
Legniczanka, absolwentka II LO w Legnicy, magister muzykologii i filologii rumuńskiej UJ, dr n. hum. Uniwersytetu A.I. Cuza w Rumunii, tłumaczka. Przekłady na język polski: Inne historie miłosne, L.D. Teodorovici (2018), Wszystkie sowy, F. Florian (2018), Kocie opowieści, C. Teodorescu (2019), Ja, Drakula i John Lennon, J. Cornelius (2020) i wiele innych.
KLAUDIUSZ ENGELMAJER
Z charakteru romantyk i marzyciel, co częściej po błękicie nieba stąpa niż po czarnej ziemi. Przygodę z twórczością literacką rozpoczął w 1996 roku debiutem liryki miłosnej na łamach legnickiego tygodnika „Konkrety”. Autor powieści, tomików poezji oraz bajek dla dzieci: Architekci Miłości (2021), Dla twoich oczu (2016), Opowieści Starego Drzewa (2006), W krainie Tomatakao (2001).
ALEKSANDRA MURASZKA
W lutym 2022 roku debiutowała powieścią Chcę, żebyś wiedział. Tego lata ma ukazać się jej następna książka, która jest kontynuacją powyższego tytułu. Podjęła również współpracę z wydawnictwem Helion, w którym ma ukazać się jej nowa książka, tym samym rozpoczynająca nową trylogię. Udziela się aktywnie w mediach społecznościowych, gdzie utrzymuje bardzo dobry kontakt ze swoimi obserwatorami.
PATRYCJA KAMOLA
Od 2009 roku pisze, komponuje, prezentując swoją twórczość artystyczną w wielu projektach muzyczno-literackich. Swoje autorskie utwory poetyckie prezentowała na XIV Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym „Krokus Jazz Festiwal”, Ogólnopolskich Zaduszkach Jazzowych, Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Fryderyka Chopina odbywającym się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym „Róże Jazz Festival”.
BOŻENA NIESŁUCHOWSKA-PINKOS
Z wykształcenia pedagog, autorka zabawnej trylogii: Żyrafy w oborach, Żyrafy w chabrach i Żyrafy mają się dobrze. Akcja wszystkich trzech części toczy się w Legnicy, w rodzinnym mieście autorki. Głównymi bohaterkami są dwie siostry i ich wierna przyjaciółka Dorota. Towarzyszy im plejada niezwykłych, barwnych postaci, których niesamowite przypadki wpisują się doskonale w niekonwencjonalne postępowanie głównych bohaterek.
MARIA KRÓL
Autorka wielu wystaw z dziedziny malarstwa, uprawianego w technice pastel. Zawodowo zajmuje się grafiką użytkową – logo, okładka książkowa, plakat etc. Tomik poetycki Mały kadr z krajobrazu świata oprócz plastycznego opisu otaczającej nas przyrody zawiera refleksje o upływie czasu i naszych zbiorowych losach wpisanych w przemijanie.
RYSZARD JACYNA
Historyk, emeryt, były działacz kultury na terenie Lubina, Legnicy i Głogowa. W marcu 2021 r. opublikował opracowanie monograficzne Bursztynowa Komnata. W poszukiwaniu zaginionej prawdy. Aktualnie przygotowuje biografię generała Jana Jacyny (1864-1930).
BEATA BĄKOWSKA
Książka Kunice dawno temu… z 2018 roku powstała dzięki chęci naśladowania dobrych pisarskich inicjatyw z grona znajomych i zaspokojenia ciekawości ludzi żyjących w pobliżu autorki. Autorka postanowiła wykorzystać swoją znajomość języka niemieckiego do stworzenia publikacji opartej na wielu obcojęzycznych źródłach.
DANUTA DANIELEWICZ
Ma na swoim koncie kilka wernisaży oraz wieczorów autorskich w Chojnowie, w Jaworze i w Legnicy. Jest kilkukrotną laureatką Konkursu Poetyckiego LEGNICA, była gościem „Legniczan znanych i lubianych”, wydała dwa tomiki poezji: w 2017 r. Światłocienie i w 2018 r. Moje Ścieżki, a jej wiersze o Legnicy zostały opublikowane w tomikach pokonkursowych wydanych przez TML.
EDWARD WIŚNIEWSKI
Należał do Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych, Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy. Jest autorem treści krajoznawczych map turystycznych oraz współautorem przewodników turystycznych Legnica i okolice, Szlak dookoła Legnicy oraz wielu innych. Publikował artykuły w „Szkicach Legnickich”, „Gazecie Legnickiej” i „Panoramie Legnickiej”.
WITOLD ŁASZEWSKI
Publikuje artykuły o tematyce archeologicznej i historycznej w „Szkicach Legnickich” od 2004 r. Redaktor i współredaktor „Szkiców Legnickich” (t. 50-52). Redaktor i autor tekstów w cyklu „Legnickie spotkania archeologiczne” z. 1-4. Współautor przewodnika historycznego o Legnicy z serii Skarbiec Miast Polskich Dzieje miasta. Legnica. Autor tekstów do „Kroniki Miasta Legnicy” w roku 2013 i 2014.
BARTOSZ HAJNOWSKI
Od listopada 2020 roku należy do Grupy Literackiej Ailes. Do tej pory opublikował w formie online na blogu ,,Niedobre Literki,, opowiadanie z gatunku bizarro fiction Ensuere d’caulle niedawno ukazało się jego opowiadanie w antologii Bizzaretki. Ostatnio została wydana jego debiutancka powieść Brut.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć pod linkiem poniżej:
Więcej zdjęć: link