Relacja ze spotkania z Marią Jolantą Zajączkowską (08.05.2018)

8 maja 2018 r. w siedzibie TML PRO LEGNICA odbyło się spotkanie z cyklu “Legniczanie znani i lubiani”, którego gościem tym razem była doktor nauk humanistycznych Maria Jolanta Zajączkowska.

Maria Jolanta Zajączkowska obecnie jest mediatorką sądową na liście Sądu Okręgowego i Rejonowego w Legnicy, wcześniej była pracownikiem dydaktyczno-naukowym, wykładała między innymi w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej pedagogikę, psychologię społeczną, psychologię zarządzania, teorię i praktykę komunikacji, negocjacji i mediacji. Jednak na ścieżce zawodowej Marii Jolanty Zajączkowskiej można odnaleźć o wiele więcej aktywności – m.in. kierownictwo Zespołu do Spraw Poradnictwa Zawodowego w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Legnicy, dyrekcja Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Legnicy, czy nauczanie w Studium Nauczycielskim w Legnicy.

Kliknij, aby obejrzeć fotogalerię ze spotkania

Podczas spotkania dr Zajączkowska mówiła o trudnościach pracy mediatora, który “przeciera kanał komunikacji dzielący dwoje zagubionych ludzi”. Mediacja to jej pasja, którą wcześniej zarażała studentów między innymi PWSZ w Legnicy. Maria J. Zajączkowska podkreśliła, że zawód mediatora ma charakter bardziej duchowy niż zawód na przykład sędziego – mediator powinien odkryć najgłębiej schowane problemy osobiste ludzi, aby pomóc im odbudować utraconą wskutek różnych okoliczności umiejętność porozumienia.

Mediatorka przez wiele lat nauczała w PWSZ w Legnicy, jednak na spotkaniu zaznaczyła, że nigdy nie chciała uczyć, ale wychowywać, ponieważ jak sama powiedziała: “Człowiek tworzy świat, a nauczyciel tworzy człowieka”.

Dr Zajączkowska podzieliła się z uczestnikami spotkania swoimi humorystycznymi wierszami, które nazywa “rymowanymi myślami”. Niektóre z nich są zamieszczone na stronie internetowej Marii Jolanty Zajączkowskiej: link

Spotkanie uwieńczyło tradycyjne wręczenie Aktu Nadania tytułu Znanego i Lubianego Legniczanina Marii Jolancie Zajączkowskiej przez prezes naszego towarzystwa Antoninę Trawnik, portretu gościa naszkicowanego przez Zuzannę Joannę Łobuś oraz pamiątkowego kubka TML.

Spotkanie z Marią Jolantą Zajączkowską wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród legniczan. Dziękujemy za liczną frekwencję wszystkim obecnym oraz zapraszamy na kolejne spotkania z cyklu “Legniczanie znani i lubiani”, które odbywają się w każdy drugi wtorek miesiąca.

Previous Article
Next Article