Relacja ze spotkania z Witoldem Łaszewskim

13 listopada 2018 r. w siedzibie TML odbyło się spotkanie z Witoldem Łaszewskim – propagatorem wiedzy historycznej o Legnicy, archeologiem i regionalistą.

Witold Łaszewski obecnie pełni funkcję prezesa Towarzystwa Przyjaciół Nauk, które znane jest m.in. z wydawania wyjątkowego naukowego rocznika Szkice Legnickie. 24 października 2018 r. odbyła się uroczysta premiera już 39. tomu Szkiców, w którym odnaleźć można również teksty naukowe prezesa.
Spotkanie miało charakter niemalże naukowy, ponieważ Witold Łaszewski podzielił się z obecnymi na spotkaniu swoją wielką pasją, jaką jest archeologia i badanie historii. Odkrył przed słuchaczami pochodzenie swojego nazwiska oraz życiorysy swoich przodków. Przedstawił wiele interesujących faktów ze swojego życia zawodowego – pracował przy ekspedycjach archeologicznych na terenie Dolnego Śląska, organizował konferencje naukowe, wystawy, spotkania znanych ludzi nauki. Archeolog wyjaśnił, jak zaczęła się jego współpraca z Towarzystwem Przyjaciół Nauk oraz w jakim celu pisał artykuły do Szkiców Legnickich, a także do Legnickich Zeszytów Archeologicznych. Wraz z Tadeuszem Rollauerem wydał obszerne opracowanie Legnica. Dzieje miasta (2004), które, jak zapowiedział badacz, będzie wznowione i uaktualnione. Zwyczajowo pod koniec spotkania gość został uhonorowany dyplomem Znanego i Lubianego Legniczanina.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu odbędzie się 11 grudnia. Zapraszamy!

Więcej zdjęć ze spotkania: link

Previous Article
Next Article