Spotkanie z Jarosławem Jaśnikowskim (10.12.2019)

10 grudnia odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Legniczanie znani i lubiani”. Gościem będzie Jarosław Jaśnikowski, który opowie o swojej malarskiej pasji.

Jarosław Jaśnikowski znany jest legniczanom przede wszystkim dzięki projektowi „Magiczna Legnica”, ale to tylko kropla w jego artystycznej działalności. Przygodę z malarstwem zaczął w 1991 r., mając 15 lat i tworząc w nurcie science-fiction. Kilka lat później zagłębił się w potęgę surrealizmu, któremu jest wierny do dziś. W pracach Jaśnikowskiego można zauważyć powtarzające się motywy techniczne – latające maszyny, parowozy, okręty i groteskowo powiększone zegary. Jako dojrzały już artysta Jaśnikowski rozpoczął tworzenie cyklów spójnych tematycznie, takich jak „Magiczna Legnica” czy „Światy Alternatywne”.

Za pomocą obrazów przedstawia utopijną wizję świata, na który działają inne zasady nauki oraz inaczej mija czas. Jaśnikowski przejawia w swojej twórczości również zainteresowania fizyką i astronomią, a także filozofią, teologią i historią. Dzięki rozpoznawalnemu i oryginalnemu stylowi twórczości, Jarosław Jaśnikowski jest znany nie tylko w całej Polsce, ale również na świecie. Jego prace były pokazywane nie wielu wystawach indywidualnych oraz zbiorowych.

Sam artysta mówi o swojej twórczości w ten sposób: Moje malarstwo jest niczym nieustanna podróż, po nieodkrytych światach. Jednak zamiast aparatu fotograficznego zabieram w nią farby, pędzle oraz płótna i maluję obrazy, lub jak ktoś woli, wstawiam okna. Dzięki tym oknom, inni ludzie, mogą przenieść się tam na moment, do Światów Alternatywnych naszych wyobraźni. Kiedyś uważałem się przede wszystkim za kreatora innej rzeczywistości, jednak moja granica między tworzeniem a biernym opisywaniem surrealistycznej rzeczywistości zatarła się. Obrazy pojawiają się we mnie już tak naturalnie i tak swobodnie, że coraz bardziej trącę poczucie ich stwarzania, a bardziej staję się Opowieściomalarzem” (źródło: link).

Spotkanie odbędzie się w siedzibie Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO LEGNICA (Rynek 5/6, I piętro), o godz. 18:00. Wstęp bezpłatny.

Previous Article
Next Article