Paweł Cwynar: Wysłuchaj mnie, proszę…

Paweł Cwynar: Wysłuchaj mnie, proszę…
Paweł Cwynar: Wysłuchaj mnie, proszę…

Wysłuchaj mnie, proszę… to książka niezwykła! Każdy powinien ją przeczytać, bo oczyszcza, skłania do głębokich refleksji, do konfrontacji ze swoim widzeniem Boga, świata i ludzi. Inspiruje – do naprawy samego siebie i innych. Wzmaga pragnienie bycia lepszym człowiekiem. Paweł Cwynar prosi o wysłuchanie, wie bowiem, że dzisiaj niewielu z nas się zastanawia nad tym, po co jest nam dane życie i co z niego w ostatecznym rozrachunku pozostanie, więc w sposób subtelny ewangelizuje, niesie nam dobrą nowinę o sobie samym, o ludziach, których poznał w swoim burzliwym życiu, i ma nadzieję, że w ten sposób pomoże Bogu w walce ze złem. Realizuje swój zamysł głównie za sprawą swoich bohaterów i cennych myśli, które uważny czytelnik nie tylko wyłowi, ale zapisze i posiądzie na zawsze. Tak więc nie fabuła, ale postacie, ich charaktery, postawa i wybory są tu ważne. Zbudował je znakomicie, bo każda z nich jest inna, jak ludzie, którzy nas otaczają w świecie rzeczywistym. Mnie zachwyciła przede wszystkim postać Andrzeja, byłego więźnia. Od razu pomyślałam, że jest ona dla Autora bardzo ważna i to właśnie ją uczynił swoim porte-parole. Zrobił o wiele więcej, bo oddając jej głos, zburzył mit o tych, którzy siedzą w więzieniu. Pokazał, że wśród nich znajdują się też ludzie wrażliwi, wartościowi, którzy mają w sobie coś, czego nie posiadają tzw. „czyści”. Ci, którzy nie sięgnęli dna, nie doświadczyli tej swoistej izolacji, ostracyzmu i… samotności. Paweł Cwynar pokazuje, że właśnie tam, w więzieniu, jest czas na refleksje, że tam rodzą się wspaniałe myśli, duchowa przemiana i też zdarza się… odkrycie Boga! Gdy wszyscy zawiodą, okazuje się, że jedynym, niekwestionowanym przyjacielem jest właśnie ON.
Wysłuchaj mnie, proszę… to książka, która ma duszę, ma moc oddziaływania na czytelnika, ma moc naprawczą! Dodaje otuchy. Pokazuje, że można się podnieść z każdego upadku.
Krystyna Zajko-Minkiewicz


Wysłuchaj mnie proszę… Pawła Cwynara to debiut prozatorski byłego gangstera, który porzucił swoją dawną profesję i wybrał trudną drogę naprawy wyrządzonego zła. Za przykładem biblijnego Pawła („Szawle, Szawle, dlaczego mnie prześladujesz…”) daje świadectwo nawrócenia i gorącej wiary. Po ostatnim pobycie autora w więzieniu o zaostrzonym rygorze, kiedy to doświadczył objawienia, wraca na drogę wiodącą do odkupienia – z pożytkiem nie tylko dla siebie, ale i ku pokrzepieniu nas wszystkich. „Wysłuchaj mnie proszę…” to wyjątkowa – bo ze wszech miar prawdziwa – powieść o zwycięstwie dobra nad złem.
Antonina Trawnik


Powieść Wysłuchaj mnie, proszę… jest pochwałą prostoty i wiary w to, że aby być dobrym człowiekiem, należy pochylić się nad innymi i być wiernym sobie, własnym przekonaniom, zasadom, tradycji i wierze. Bez względu na cenę…
Pisarz posiada umiejętność bezszelestnego wprowadzenia czytelnika w stan głębokich przemyśleń, na których rozważanie z powodu nawarstwienia problemów dnia codziennego nie starcza nam czasu. Sugestywnie, aczkolwiek nie dając odpowiedzi, pozostawiając możliwość wyboru, porzuca nas z własnymi dylematami nierzadko głęboko wzruszonych.
Tadeusz Malik


Autor: Paweł Cwynar
Tytuł: Wysłuchaj mnie, proszę…
Wydawnictwo: Poligraf
Miejsce i data wydania: Brzezia Łąka k/Wrocławia 2016
Liczba stron: 312
ISBN: 978-83-7856-528-4
Cena: 35 zł


Książka do nabycia w siedzibie Towarzystwa Miłośników Legnicy PRO LEGNICA:
Rynek 5/6, 59-220 Legnica, e-mail: tmlprolegnica@wp.pl