Huragan Poezji (21.07.2019)

21 lipca na terenie legnickiej Palmiarni odbyła się trzecia edycja imprezy Huragan Poezji. W tym roku spotkanie poświęcone było poezji dr Marii Jolanty Zajączkowskiej, która w maju otrzymała tytuł Legniczanina Znanego i Lubianego (link). Maria Jolanta Zajączkowska prezentowała swoje utwory przede wszystkim z najnowszego tomiku “Krople, kropelki, słowa”. Tomik można było nabyć podczas imprezy.

 

Na trzecim Huraganie Poezji wystąpił zespół “Asocjacja Starych Łosi” z gościnnym udziałem Doroty Regmunt vel Sobieszczańskiej i Jolanty Trawnik, a także akordeonista Jan Plewczyński – również Legniczanin Znany i Lubiany (link).

Pod koniec spotkania swoją poezję odczytała Zofia Banach. Zorganizowano także test wiedzy o Legnicy z nagrodami książkowymi. Prowadzącym Huraganu Poezji już po raz kolejny był Wiktor Czepułkowski – legnicki konferansjer.

Huragan Poezji odbywa się w rocznicę huraganu, który nawiedził Legnicę 23 lipca 2009 r. W tym roku mija 10 lat od tego tragicznego w skutkach wydarzenia. Jednak Towarzystwo Miłośników Legnicy PRO LEGNICA stara się odczarować negatywnie kojarzące się pojęcie huraganu, bo przecież to właśnie on 10 lat temu spowodował umocnienie się więzi legniczan, którzy razem postanowili odbudować Park Miejski po nawałnicy. O tym podczas spotkania opowiadała Henryka Zdziech – Miejski Ogrodnik. Legniczanie działali razem, w imię wspólnych dóbr, które uległy zniszczeniu. Sytuacja ta stała się metaforą ludzkiego życia – nawet po ciężkim kryzysie przychodzą lepsze dni i z pomocą innych zawsze uda nam się podnieść. Z kolei poezja doskonale opisuje barwy życia – stąd też pomysł utworzenia imprezy pod hasłem Huragan Poezji.

Więcej zdjęć: link

Fot. Klaudia Korfanty

Previous Article
Next Article